English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩

 

 

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 230
کل بازديدکنندگان : 480022
بازديدکنندگان آنلاين : 1


  چاپ        ارسال به دوست

نمونه‌گیری آزمایش کم‌کاری تیروئید از 9 نوزاد در سردشت

در تعطیلات عاشورا وتاسوعا 9 مورد نمونه گیری آزمایش کم کاری مادرزادی تیروئید برای نوزادان انجام شد.

 

به گزارش محمدی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان سردشت

نمونه‌گیری آزمایش کم‌کاری تیروئید از 9 نوزاد در سردشت

در تعطیلات عاشورا وتاسوعا 9 مورد نمونه گیری آزمایش کم کاری مادرزادی تیروئید برای نوزادان انجام شد.

در جریان تعطیلات محرم همکاران واحد بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت نسبت به نمونه گیری پاشنه پا نوزادان تازه متولد شده  اقدام نمودند.

به گزارش محمدی مسئول ورابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان سردشت در گفتگو با دکتر روژان قادری مدیر شبکه بهداشت و درمان سردشت ضمن تاکید به اجباری بودن انجام آزمایشات کم کاری مادرزادی تیروئید برای همه نوزادان 3 الی 5 روزه تازه متولد شده با توجه به حساس وحیاتی بودن آزمایش گفت:كم كاری تیروئید نوزادان یكی از علل مهم قابل پیشگیری عقب افتادگی ذهنی در كودكان است و در صورت وجود كم كاری تیروئید در جنین، اختلالاتی در ارگانهای مهم از جمله سیستم عصبی مركزی و اسكلتی ایجاد می شود.


مدیر شبکه بهداشت و درمان بیان كرد: بیشتر نوزادان در بدو تولد به طور كامل طبیعی به نظر می رسند در حالیكه برخی از آنها به بیماری كم كاری تیروئید مبتلا هستند.

دکتر روژان قادری افزود: تشخیص دیر هنگام بیماری و شروع درمان با تاخیر آن موجب عقب افتادگی ذهنی و اختلال در رشد و نمو نوزاد می شود.

وی درادامه به نمونه گیری پاشنه پا نوزادان تازه متولد شده اشاره و افزود: در طول تعطیلات ایام محرم همکار بهورز مستقر درستاد شبکه نسبت به نمونه گیری 9 نفر از نوزادان 3 الی 5 روزه متولد شده اقدام نمودند.


وی ضمن اشاره به این مطلب که كم كاری تیروئید نوزادان نوعی بیماری كم علامت است و فقط در حدود پنج درصد موارد ، در روزهای اولیه پس از تولد دارای علائم بیماری هستند عنوان نمود: در برنامه غربالگری كم كاری تیروئید نوزادان ، نمونه گیری از پاشنه پا در روزهای سه تا پنج روز نخست تولد بر كاغذ فیلتر مخصوص و مورد تایید وزارت بهداشت صورت می گیرد و سپس نمونه های تهیه شده در دمای اتاق خشك شده سپس در پاكت مخصوص گذاشته می شود و با پست پیشتاز به آزمایشگاه ارسال میشود.

گفتنی است انجام غربالگری نوزادان در هر جامعه ای، موجب شناسایی زودرس بیماران مبتلا به كم كاری و درمان سریع و جلوگیری از بروز عوارض و كاهش آلام خانواده ها می شود.


Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


١٣:٥٦ - 1399/06/10    /    شماره : ٣٢٧٢٥    /    تعداد نمایش : ١٨خروج